Как да приспим бебе?

Всяко бебе и неговите нужди са различни, но едно нещо си остава същото – всички те имат нужда от много пълноценен сън, особено през първите месеци на развитието им.
Но как да приспим бебе бързо и лесно?Истината е, че не съществува само един правилен подход за приспиването на новородено. При някои деца стандартните методи, предавани от поколение на поколение, работят безотказно, докато при други те са неефективни или недостатъчни. Добре е да опитвате различни медоти, още докато детето е малко, за да определите кои от тях ще го накарат да се успокои и да заспи най-лесно.

Създаване на режим за сън
Децата спят различно през почти всеки месец от първата си година.
Деца от 0 до 1 месец имат нужда от около 15-18 часа сън. Новородените спят много и при тях все още не може да се изгради стриктен режим за сън.
От 1-4 месеца – между 15-16 часа сън. След първия месец децата започват да добиват по-редовни модели на сън и се наблюдава изграждането на режим.
От 4-12 месеца – между 14-15 часа на ден. В този период малчуганите стават все по-активни и социални, което е и една от причината времето за сън при много от тях да е дори по-малко от 15 часа.
От 1 до 2 години, децата спят около 11 до 14 часа. От 3 до 5 години – 10-13 часа.
Всички тези часове се разпределят между дългия нощен сън и няколко дневни дрямки. Обикновено бебетата спят по два или три пъти през деня, като много често последният път е само за кратко, за да не попречи на нощния сън.
Днес съществуват редица приложения, които следят графика на децата и ви подават известия, когато настъпи перфектното време за поредната дрямка. Въпреки това най-добрият вариант е да следвате естествения ритъм на вашето бебеНаучете се да разпознавате първите симптоми на сънливост –затваряне и разтриване на очите, прозяване, плач, ритане с крачета и други. Те ще ви подскажат когато бебето ви е уморено и има нужда от сън.

Къпане като подготовка за спане

По правило малките бебета се къпят вечер, малко преди времето за сън. И освен че тази практика е полезна за здравето и благополучието на децата, тя е и един чудесен начин да ги накарате да се отпуснат и успокоят, както и да се подготвят за дълбок и пълноценен сън.
Къпането на малките бебета всеки ден не е задължително, но тази процедура ще успокои детето и ще му помогне по-бързо да се отпусне. След като излезе от топлата баня, телесната температура на бебето започва да се понижава, което съответно му помага да заспи по-бързо и лесно. Това е и поредната причина да добавите тази дейност в рутината преди лягане.
Използвайте вода, която е топла, но не гореща. Нежно измивайте тялото на бебето, като внимавате особено при измиването на лицето и косата.
С времето бебето ще започне да разпознава познатите му действия и ще разбере, че след баня предстои и време за сън.

Повиване на бебето

Практиката на повиване на бебето е позната в целия свят и се използва от милиони майки по света. И това не е случайно – тя има своите предимства и определено едно от тях е по-лесното заспиване на детето.
Повиването всъщност означава увиване на цялото тяло на бебето в пелена или тънко одеяло, като се изключва врата и главата. Целта на това плътно завиване е да успокои детето, като му даде усещане за прегръдките на майката или дори чувството в утробата ѝ. Освен това чувството успокоява малчуганите и насърчава комфортна среда за спокоен и качествен сън.
Повиването е чудесен начин да успокоите детето, като му дадете знак, че е време за сън. Когато се превърне в част от режима за лягане, повиването може да сигнализира на бебето, че е време за сън. Комфортът и уютът, който то получава от прегръдката на пелената, ще му донесат допълнително спокойствие, които ще подпомогне бързото и лесно заспиване.
Когато повивате бебето, не забравяйте, че одеялото не бива да е прекалено стегнато около тялото. Освен че ще предизвика дискомфорт и ще наруши съня, това може да попречи и на правилното развитие на тялото.
Кърмене преди заспиване (по режима за сън)
Кърменето преди сън също може да има много положителен резултат. И въпреки че много хора казват, че то може да разглези и дори да развали режима на детето, това съвсем не е вярно. Специалистите продължават да доказват, че храненето преди дрямка или дори преди нощния сън може да бъде много ползотворно за развитието на детето, както и за качествената му почивка.
Кърменето е свързано не само с процеса на хранене, но и с насърчаването на по-добра връзка между майката и детето. Физическата близост носи комфорт и уют на мъничето, което му помагат да се успокои. Така то може да се подготви за пълноценен сън, независимо дали през деня, или вечерта.
Кърменето като част от рутината преди лягане е чудесен начин да изградите едни полезни навици както в живота на вашето бебе, така и във вашия. Подобен последователен модел, който всеки следващ път подсказва на детето какво предстои, ще го накара да свикне по-лесно с ежедневието и ще направи заспиването много по-лесно и бързо.
Не забравяйте, бебето са устроени така, че да заспиват на гърдата на майка си. Подобен модел ще забележите още от първия ден на новороденото. За да улесните процеса, хранете бебето легнало.
Биберон след кърмене за успокоение (от 0 до 3 месеца)
Още един начин да успокоите детето и да го подготвите за сън е именно използването на биберон след кърмене. Точно като храненето от гърда, залъгалките осигуряват комфорт и сигурност на новородените. Сукането е естествен рефлекс за тях, който им помага да се отпуснат и да се чувстват в безопасност, близо до майка си. Даването на биберон след хранене може да помогне за удължаване на тези успокояващи ефекти и да ускори заспиването.
Важно е да отбележим, че биберонът по време на дрямка има и друга значителна полза. Изследователите установяват намаляване на риска от синдром на внезапна детска смърт при използването. Въпреки че точните причини за това все още не са напълно потвърдени, специалистите смятат, че залъгалките поддържат дихателните пътища отворени, дори по време на дълбок сън.
Приспивни песни или четене на книга
Пеенето на приспивни песни или четенето на книжки са едни от методите, които на пръв поглед изглеждат напълно подходящи. Те са изобразени като средство за успокоение и приспиване на децата в редица филми, сериали и романи, които са заложили у нас вярването, че трябва да го правим. И въпреки това днес все по-рядко родителите пеят или четат на децата си.Ние от Baby Boomm сме тук, за да ви насърчим да го правите.
Приспивните песни и историите от книгите имат голямо влияние не само върху бързото и лесно заспиване на мъничетата, но също така и върху развитието им. Изследвания показват, че двете дейности могат да имат дълготрайни ползи както върху бебето, така и върху майката.
Действа релаксиращо на вас и вашето бебе

Пеенето на приспивни песнички е един от най-простите и ефективни начини да насърчите благоприятна среда за сън. Чрез ритмично повтаряне на едни и същи звуци, вие създавате спокойствие, уют и комфорт на вашето дете. Не забравяйте, че то разпознава гласа на майка си още от утробата.
Именно затова е важно често да слуша този познат звук, който му носи сигурност. Освен това е установено, че пеенето улеснява релаксацията както при бебето, така и при майката, което допълнително укрепва тази емоционална връзка.
По-здрава връзка между бебето и родителя
По подобен начин четенето на книга и разказването на различни истории подпомага връзката между родителите и детето и създава перфектната среда за един спокоен и пълноценен сън.
Ползите от пеенето на вашето бебе започват още през бременността. Изследванията показват, че майките, които пеят на бебетата си, докато са бременни, се чувстват по-привързани към тях, когато се родят. Пеенето също така намалява стреса и безпокойството на майката, което води до спокойна среда за детето в утробата.
Когнитивно развитие у децата
Освен положителното въздействие върху съня, приспивните песни и четенето на книги носи още много други ползи. Може би повечето от вас знаят, но това е и един от най-добрите начини за когнитивно развитие у децата.
Още преди да разберат думите, те усвояват звуците и структурите на речта, което поставя основата за езиковото развитие. Тези дейности стимулират мозъка, подпомагат развитието на речта и имат голямо въздействие върху емоционалните и социални умения на децата на по-късен етап.
Бял фонов шум

Нещо, което много млади родители откриват чак след като бебето се роди, е колко успокояващ и любим може да бъде белият шум за децата. Много хора са изненадани от това, но всъщност той е ефективна стратегия за насърчаване на по-дълбок и качествен сън.
Но защо?Макар че на много от нас може да ни се струва странно, бебетата намират тези звуци за успокояващи и нежни. Доказано е, че белият шум имитира звуците, които бебето чува в утробата. Това му носи голямо спокойствие и сигурност, които от своя страна му помагат да заспи по-лесно.
И не само това – много деца спят неспокойно и се будят често, независимо дали през нощта или по време на кратки дрямки през деня. Равномерният, непрекъснат звук им помага да се унесат по-лесно и да заспят отново без да разстроят цикъла на съня си.Освен всичко това, белият шум маскира страничните звуци, които могат да събудят или дори разстроят децата. Непрекъснатата звукова среда подпомага предотвратяване на смущения и позволява на малчуганите да спят непробудно. Именно затова е добре да оставяте избраното от вас аудио дори след като бебето заспи.
Използвайте белия шум във вашата рутина за сън. Освен че той ще успокои мъничето и ще му помогне да заспи по-бързо, повтарящите се звуци бързо ще станат разпознаваеми и приспиването ще стане много по-лесно.
Затъмняване на стаята (за непробуден сън)
Точно като нас, бебетата спят най-добре на тъмно. Светлината стимулира мозъка на човек, докато тъмната обстановка насърчава спокойствие и унася за сън. Затова и е препоръчително да затъмнявате стаята, в която детето ще спи през деня.
Това може значително да подобри качеството на съня му и общото благосъстояние. Тъмнината по време на дрямка на бебето е полезна, тъй като помага за синхронизиране на циркадния ритъм на бебето, насърчава спокоен сън чрез разсейване, позволявайки на бебето да заспи по-бързо и да спи по-дълго.

Намаляване на външните фактори, които разстройват съня
Очите на малките бебета са чувствителни към светлината и дори слабите лъчи на слънцето, които проникват в стаята, могат да направят обстановката неподходяща за дневната им дрямка. Това разбира се не означава, че трябва да затъмните целия си дом с тежки завеси, напротив.
Препоръките на експертите сочат, че за да спи бебето спокойно и необезпокоявано през деня, то е добре стаята с неговото легълце да бъде затъмнена. А ако това не е възможно, можете да поставите кошарата му в най-тъмния ъгъл на помещението.
Тъмната среда насърчава по-дълбокия и спокоен сън
Така бебетата не се будят толкова често и съответно успяват да получат качествена и ползотворна почивка през деня. Освен това, тъмното пространство има естествен успокояващ ефект и веднага сигнализира на новороденото, че е време за почивка.
Изграждане на ежедневен последователен режим

Подобен режим за сън има и друго голямо предимство – той поддържа последователен модел, който подпомага ежедневната рутина на малчуганите.
Новородените бебета все още не различават деня от нощта, но с времето те започват да се ориентират. Помагайки им да направят ясно разграничение между двете ще ускори регулирането на вътрешния им часовник и ще подпомогне изграждането на здравословни навици за сън.
Спазване на последователността на ритуала за сън всеки ден
След като сте изпробвали най-полезните методи за приспиване на малко бебе, е време да създадете свой ритуал за сън, който да спазвате всеки ден. Децата имат нужда от постоянство и последователност. Повтарящите се действия в ежедневието са идеалният начин да изградите ефективна и пълноценна рутина. Предсказуемите събития преди лягане дават на вашето бебе ясни сигнали, че е време за почивка и лягане. Така ще помогнете по-бързото утешаването на малчуганите и ще ги подготви за качествен сън.
И не само това, еднообразието и спазването на режим за сън по едно и също време всеки ден е идеален начин за поддържането на вътрешния часовник на вашето бебе, като това ще му помогне да разпознава деня и нощта
С времето конкретните ритуали преди лягане ще имат все по-малко значение – това, което ще бъде важно, е постоянството. Затова изберете любимите си методи за приспиване и би комбинирайте в рутина, която бебето обича. Така ще го накарате да се подготвя за сън лесно, без излишен дискомфорт и плач.